"Zmora: powieść okultystyczna osnuta na tle prawdziwych przeżyć" *w budowie*

 


Okładka Zmory, Polona

Zmora: powieść okultystyczna osnuta na tle prawdziwych przeżyć autorstwa Agnieszki Pilchowej piszącej pod pseudonimem A.P., wydana w Wiśle–Cieszynie w 1932 r. w Bibliotece Wiedzy Duchowej (tom 11), nakładem „Hejnału” (druk Pawła Mitręgi w Cieszynie). Jest to pierwszy tom okultystycznej dylogii tej autorki (tom drugi: Umarli mówią). W reklamie powieści umieszczonej w drugiej części jej autor pisał o Zmorze:

Opisuje dzieje człowieka, który napastowany przez szereg lat przez dręczące go zmory, napróżno szuka przed nimi ucieczki, aż wreszcie zapada w letarg, który otwiera mu oczy na prawdziwe źródło jego cierpień, odsłaniając mu daleką przeszłość z zawrotnym kołem wielokrotnych urodzin i śmierci. Duch jego, odłączony od ciała w czasie pozornej śmierci wędruje po sferach zaświata w towarzystwie swego opiekuna, który mu wskazuje i tłumaczy różne tajemnice życia i tak zw. śmierci. Wyjaśnia m. i., co to jest t. zw. Czyściec  i  piekło — zmory, larwy i wampiry; tłumaczy skutki niewłaściwego życia płciowego itp. Objętość stronic 238 + VIII wstępu, format 13 X 19 cm. Cena 3 zł, w oprawie płóciennej 5.50 zł (A.P. 1933: 285).

W „Hejnale” recenzent S. Irański podkreślał:

Tyle, i wiele jeszcze innych przeżyć dostarczyła mi przez długie czasy książka. p.t. „Zmora”, znanej nam dobrze autorki A. P. Każdy, kto książkę przeżył, wie dobrze, czym ona jest na drodze rozwoju duchowego dla tych, co szukają prawdy wiecznej. Gdyby każdy człowiek mógł książkę tę mieć dziś w rękach, to zapewne w milionach dusz zapłonęłyby światła wieczne i nie byłoby tyle zwątpień i tyle bluźnierstw pod adresem Boga, że On karze ludzi. Życie wielu ludzi nie byłoby przeklinanym, zbytecznym ciężarem, lecz świadomym dążeniem do wyrównania długów z poprzednich żywotów. Jeżeli polecam wszystkim moim bliskim i dalekim braciom przeżycie tak niezwykłej książki, jaką pozostanie na zawsze „Zmora” A. P., to tym bardziej winien się każdy z was zaznajomić z drugą częścią „Zmory”, która obecnie znajduje się na półkach księgarskich p. t. „Umarli mówią” (Irański 1933: 294–295).

Literatura: A. P., 1932, Zmora: powieść okultystyczna osnuta na tle prawdziwych przeżyć, Cieszyn, wersja on-line: https://polona.pl; Agnieszka Wysocka (A.P.), 1933, Umarli mówią, Wisła–Cieszyn; Irański S., 1933, Umarli mówią, „Hejnał”, nr 11.

Słowa kluczowe: Pilchowa, polska powieść ezoteryczna, polska powieść oultystyczna, proza ezoteryczna, proza okultystyczna

Hasło w budowie (opracowuje Monika Rzeczycka).