Zodjak [GLEIC]

Zodjak (gr.), zwierzyniec niebieski, pas 12 gwiazdozbiorów, przez które przechodzi ekliptyka. Nazwy tych gwiazdozbiorów zodjakalnych są: Baran (Aries), Byk (Taurus), Bliźnięta (Gemini), Rak (Cancer), Lew (Leo), Panna (Virgo), Waga (Libra), Niedźwiadek lub Skorpjon (Scorpio), Strzelec (Sagittarius), Koziorożec (Capricornus), Wodnik (Aquarius) i Ryby (Pisces). Znakom zodjakalnym w astrologji, które nie pokrywają się już obecnie z gwiazdozbiorami o tych samych nazwach, przypisuje się różne siły magnetyczne i odmienny wpływ, zależny od położenia gwiazd do siebie, nachylenia, odległości i natury gwiazd.

Źródło: Gleic Alojzy Krzysztof, 1936, Glossarjusz okultyzmu z przedmową Józefa Świtkowskiego, Kraków, Bibljoteka „Lotosu” nr 3, s. 88.