Ostrowska-Grabska Halina

Halina Ostrowska-Grabska, (1902–1990), polska malarka i grafik, córka rzeźbiarza Stanisława K. Ostrowskiego i poetki Bronisławy Ostrowskiej. Studiowała na Wydziale Grafiki Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1923–1927. W 1935 r. współpracowała z Ryszardem Ordyńskim przy filmie Sztandar wolności (o Józefie Piłsudskim). Halina po obojgu rodzicach odziedziczyła talenty. Pisała wiersze, malowała, ilustrowała książki, zajmowała się przekładami z języka francuskiego.

Grób Haliny Ostrowskiej w Laskach

W 1978 r. wydane zostały zbiory jej wspomnień pt. Bric a brac 1848–1939. Opisała w nich środowiska artystyczne Wiednia, Warszawy, Krakowa, Lwowa oraz polskie ośrodki w Monachium i Paryżu – okresu jej rodziców, aż po lata współczesne (1918–1939) Halinie Ostrowskiej-Grabskiej i jej mężowi Zdzisławowi Grabskiemu (był synem premiera Władysława Grabskiego). Na kartach dzieła poznajemy gościnny dom państwa Ostrowskich, gdzie bywali obaj Witkiewiczowie, Stefan Żeromski, Dagny i Stanisław Przybyszewscy, Jan Lechoń i wielu innych. Książka zawiera liczne fotografie. Jedna z nich przedstawia monumentalną rzeźbę Jagiełły na koniu dłuta ojca pisarki – Stanisława, która stoi w Central Park w Nowym Jorku.

Zofia Krasnopolska-Wesner

Literatura: Ostrowska-Grabska H., 1978, Brick a brack 18481939, Warszawa.

Słowa kluczowe: Stanisław Ostrowski, Stanisław Przybyszewski, Dagny Przybyszewska