"Nauka o oddechaniu według systemu Hindusów jako klucz fizycznego, umysłowego, duszewnego i duchowego rozwoju"

Nauka o oddechaniu według systemu Hindusów, jako klucz fizycznego, umysłowego, duszewnego i duchowego rozwoju, Ramacharaka Yogi, Księgarnia Filozoficzno-Okultystyczna, Cieszyn, druk H. Nowaka, Książnica Wiedzy Duchowej nr 3, 1921, 56 stron, opracowanie na podstawie The Hindu-Yogi Science of Breath: a complete manual of the oriental breathing philosophy of physical, mental, psychic and spiritual development (1904) przygotował Karol Chobot. Książka jest jednym z pierwszych podręczników przedstawiających fizjologię, praktykę i skutki technik oddechowych inspirowanych praktykami hathajogi (hațhayoga), ale wypracowanych w ramach ruchu Nowej Myśli, korzystającymi przede wszystkim z ćwiczeń stanowiących element gimnastyki harmonijnej przez Genevieve Stebbins. Wersja polska książki nie jest przekładem, a jedynie kompilacją fragmentów przetłumaczonych i innych dość ogólnie omówionych; wiele fragmentów zostało całkowicie pominiętych, znalazły się tam również autorskie wstawki Chobota (np. „masaż splotu słonecznego”). Spis treści: Przedmowa wydawcy (Józef Chobot)/ I. Jogowie/ II. Oddechanie gwoli życia/ III. Ezoteryczna teorja oddechania/ IV. Ezoteryczna forma oddechania/ V. System nerwowy i okultystyczne nauczanie jogów/ VI. Oddechanie nozdrzami i oddechanie gardłem/ VII. Cztery sposoby oddechania/ VIII. Jak przyswoić sobie pełne oddechanie?/ IX. Fizjologiczny skutek pełnego oddechania/ X. Urywki nauk jogów/ XI. Siedm oddechowych ćwiczeń jogów dla rozwoju różnych grup mięśni/ XII. Siedm mniejszych ćwiczeń jogów/ XIII. „Wibracje” i rytmiczne oddechanie jogów/ XIV. Zjawiska zależne od psychicznego oddechania jogów/ XV. Dalsze zjawiska, związane z psychicznem oddechaniem jogów/ XVI. Duchowe oddechanie jogów/ XVII; (wersja polska dostępna on-line: https://polona.pl/item/584964/2/; wersja oryginalna dostępna on line: https://polona.pl/item/493457/2/).

Agata Świerzowska

Literatura: Ramacharaka Yogi, 1921, Nauka o oddechaniu według systemu Hindusów, jako klucz fizycznego, umysłowego, duszewnego i duchowego rozwoju, przeł.K. Chobot, Cieszyn.

Słowa kluczowe: Ramacharaka, ruch Nowej Myśli, New Thought, Stebbins, Chobot, techniki oddechowe