Chybińska Maria

Maria Chybińska, de domo Gawełkowicz, (ur. 18.04.1876 w Krakowie – zm. 26.11.1958 w Poznaniu), malarka, miniaturzystka, portrecistka i ilustratorka. Rozpoczęła studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i Włodzimierza Tetmajera. W 1903 r. wyjechała na studia malarskie do Mediolanu, a w latach 19061912 studiowała w Monachium. Od 1904 r. żona Adolfa Chybińskiego, wybitnego polskiego muzykologa i historyka muzyki, profesora Uniwersytetu Lwowskiego. Chybińscy przeprowadzili się do Lwowa w 1912 r. Chybińska była jedną z założycielek Polskiego Towarzystwa Antropozoficznego. Jej nazwisko figuruje w dokumentach rejestracyjnych Koła Lwowskiego PTA z kwietnia 1924 obok Luny Drexler, Henryka Kühna, Wandy Majewskiej, Zofii Kozłowskiej, Konstancji Hojnackiej, Marii Reutt, Zofii Strychalskiej, Andrzeja Rutkowskiego, Juliusza Dreszera. Kartę członkowską Towarzystwa Antropozoficznego z numerem 26 otrzymała w 1924 r. W dokumentach Polskiego Towarzystwa Antropozoficznego przy jej nazwisku widnieje adres: Lwów, Kalecza 20. Po wojnie mieszkała w Poznaniu. Pochowana na cmentarzu w poznańskich Jeżycach.

Monika Rzeczycka, Zofia Krasnopolska-Wesner

Literatura: Koller J., 1958, Wstęp, [w:] Katalog wystawy miniatur Marii Chybińskiej zorganizowanej przez ZPAP w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Poznaniu (Odwach), Poznań; książka adresowa Polskiego Towarzystwa Antropozoficznego, sygnatura A06.002.004 (Goetheanum Archiv, Rüttiweg 45. Dornach); listy członkowskie i dokumenty grup Polskiego Towarzystwa Antropozoficznego, sygnatura A06.002.016 oraz A02.008.001 (Goetheanum Archiv, Rüttiweg 45. Dornach).

Słowa kluczowe: polska antropozofia, Lwowskie Koło PTA, Polskie Towarzystwo Antropozoficzne, sztuka antropozoficzna